Najpopularniejsze sporty wodne

Sporty wodne nie są równie popularne na całym świecie, co jest dość oczywiste ze względu na to, że nie wszystkie kraje mają odpowiednie warunki geograficzne i klimatyczne do trenowania sportów wodnych. żeglarstwo mocno opiera się na warunkach wietrznych do tego stopnia, że najpopularniejsze regaty i wyścigi w tej dyscyplinie sportu muszą notorycznie odbywać się w tych regionach, gdzie wieją najpoważniejsze wiatry i powstają najlepsze warunki do pływania. A to niestety sprawia, że z rywalizacji o najważniejsze cele wśród żeglarzy wypadają reprezentanci tych krajów, w których brakuje naturalnych akwenów wodnych i odpowiedniego napędzania przez wiatr, aby regularnie trenować – a bez regularnego trenowania i to w różnych warunkach, nie da się później w sezonie rywalizować z lepiej przygotowanymi przeciwnikami na trasie.

Oczywiście najzamożniejsze federacje sportów wodnych oraz indywidualiści posiadający odpowiednie wsparcie finansowe chociażby w postaci sponsora, nie są zmuszeni do trenowania we własnym kraju i mogą regularnie przenosić się tam, gdzie aktualnie najlepiej o odpowiednie warunki treningowe. Koszty takiego podróżowania po świecie w poszukiwaniu właściwego miejsca do treningu nie są jednak niskie i dlatego żeglarstwo nie jest sportem, na który przynajmniej w Polsce byłby wielki popyt. Sporty wodne w polskiej odsłonie to jednak przede wszystkim osady wioślarskie i kajakarskie, które regularnie od niepamiętnych czasów zdobywają na najważniejszych imprezach jak Igrzyska Olimpijskie przynajmniej kilka medali.

Naturalnie nie jesteśmy w sportach wodnych taką potęgą jak chociażby Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Australia, ale regularnie udowadniamy, że siłą i ciężkim treningiem reprezentanci Polski są w stanie nawiązać rywalizację z najważniejszymi osadami w świecie sportów wodnych. Niewątpliwie jednak dodatkowe finansowanie w związku i strategiczne przygotowanie oraz zabezpieczenie procesu szkolenia, na pewno wpłynęłyby na te wyniki jeszcze bardziej pozytywnie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz