|

Skuter wodny

Skuter wodny to urządzenie idealne dla indywidualistów, chcących poczuć adrenalinę, ceniących dobrą zabawę połączoną ze sportowym szaleństwem i przecinaniem fal z dużą prędkością. To również maszyna, która okazuje się niezbędna do podjęcia szybkiej akcji ratunkowej i udzielenia pomocy nad wodą.

Polacy skuter wodny znają przede wszystkim z popularnego w latach 90. serialu „Słoneczny Patrol”. Wówczas jednoosobowa maszyna uznawana była za lepszą i bardziej indywidualną wersję motorówki, która pozwalała osiągnąć znacznie większe prędkości. Z czasem skutery wodne pojawiły się również na polskich wodach i od razu podbiły serca nie tylko miłośników wodnej rekreacji, ale przede wszystkim służb ratunkowych.

Skuter wodny to nic innego, jak mała jednostka pływająca, jedno lub dwuosobowa, sterowana za pomocą przedniej kierownicy, działającej tak samo jak w rowerze. Kierujący skuterem może poruszać się nim stojąc lub siedząca wierzchu kadłuba. Dzięki opływowym kształtom skuter z łatwością przemierza taflę wody, również wzburzoną przez falę, z prędkością nawet do 150 km/h. W przeciwieństwie do większych jednostek pływających silnik skutera nie potrzebuje dużej mocy.

Największe silniki posiadają do kilkudziesięciu koni mechanicznych, a wszystko przez to, że pojazd jest przeznaczony dla niewielkiej liczby osób. Możemy wyróżnić dwa rodzaje skuterów. Pierwsze mają przeznaczenie typowo rekreacyjne. Rozbudowane siedzenie umożliwia podróżowanie na siedząco wraz z jednym lub dwoma pasażerami. Mniejsze modele mają charakter typowo sportowy, a jego budowa pozwala na wykonywanie różnych ewolucji.

Skutery wyposażone są w dwusuwowe silniki spalinowe połączone z urządzeniem zwanym pędnikiem wodnoodrzutowym. To za jego sprawą dochodzi do zmiany energii dostarczanej z silnika na siłę napędzającą skuter po wodzie.

Ciekawa jest również historia powstania skutera wodnego. Jego pierwowzorem jest bowiem skuter śnieżny. Firma Bombardier, która na początku zajmowała się produkcją skuterów śnieżnych przekształciła silnik maszyny, tak by mogła poruszać się po wodzie. W ten sposób model Ski-Doo zmienił się na Sea-Doo. Od tego czasu wszyscy znani producenci maszyn zajęli się produkowaniem tych niezwykłych urządzeń mogących poruszać się po wodzie z dużą prędkością. W latach 80. swój produkt pokazała firma Yamaha, obecnie jeden z najbardziej znanych producentów skuterów wodnych. Pierwszym modelem znanym na skalę światową był WaveRunner. I jak sama nazwa wskazuje pozwalał on przecinać fale z dużą prędkością.

Budowa skutera mogłaby wskazywać na jego małą stabilność, jednak jest to maszyna mało wywrotowa. Bardzo łatwo jednak wypaść ze skutera, ale specjalnie opracowany mechanizm pozwala wyeliminować zagrożenie z tego wynikające. Kierujący skuterem obowiązkowo zakłada na nadgarstek zrywkę, która odpowiednia założona umożliwia uruchomienie silnika, a po jej zerwaniu np. przy wypadnięciu kierowcy do wody, automatycznie wyłącza silnik. Skuter to jednocześnie fantastyczne urządzenie i niebezpieczna maszyna, która może jednak przynieść wiele zabawy pod warunkiem, że sterowana zgodnie z przepisami.

Podobne wpisy