|

Żeglarstwo – fascynujący sport

Jednym ze sportów, które uważane są za elitarne, jest z całą pewnością żeglarstwo. Jednocześnie jest to sport, który również w Polsce ma stałe grono wielbicieli. Na żeglarstwo decydują się dzisiaj osoby w różnym wieku, wybierając je jako sposób spędzenia letniego urlopu.

Żeglarstwo – co zabrać ze sobą w rejs?

Aby żeglarstwo stało się dla nas prawdziwą przyjemnością, musimy pamiętać o tym, aby w rejs zabrać określone akcesoria. Oczywiście nasze wyposażenie uzależnione jest od klasy jachtu, którym zamierzamy płynąć. Generalnie im lepszy jacht, tym mniej zabieramy sami. Wskazać można jednak pewne elementy wyposażenia, o których warto pamiętać zawsze.

Większość jachtów ma na swoim pokładzie skrzynkę bosmańską, czyli popularną skrzynkę narzędziową. Jest ona niezbędna, bo to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieloma sytuacjami. Zanim wypłyniemy zawsze musimy sprawdzić, czy znajdują się w niej:

 • podstawowe narzędzia, do których zalicza się młotek, śrubokręt, kombinerki. Przydatna może okazać się również niewielkich rozmiarów piłka do metalu;

 • takie zapasowe elementy, jak zawleczki, krótkie linki, śruby, szekle;

 • dodatkowe gadżety, które nie zajmują wiele miejsca, a mogą się przydać. Zalicza się do nich zapalniczkę (nigdy zapałki, które w czasie żeglowania mogą bardzo łatwo zamoknąć), taśmę klejącą, a nawet taśmę izolacyjną.

Żeglarstwo to sport wspaniały, ale nie pozbawiony ryzyka. Dlatego tak ważne jest, aby na pokładzie znalazła się również dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Musi ona zawierać:

 • koc termiczny;

 • bandaże;

 • nożyczki;

 • wodę utlenioną;

 • maskę do sztucznego oddychania;

 • jednorazowe rękawiczki;

 • chustę trójkątną;

 • plastry w różnych rozmiarach.

Odzież

Żeglarstwo to sport, który może nas mocno zaskoczyć. Rano, w czasie wypływania niebo może być bezchmurne, ale z upływem czasu może jednak zebrać się na deszcz. Dlatego ważne jest, aby nie zapomnieć o odpowiedniej odzieży. Obowiązkowy elementem wyposażenia jest z całą pewnością sztormiak. Jeżeli nie żeglujemy często i regularnie, nie musimy od razu kupować tego z górnej półki cenowej. Ważne jednak jest, aby nie przemakał.

Koniecznie trzeba zakupić również przynajmniej dwie pary gumowych butów. Jeżeli jedne przemokną, zawsze będziemy mieli je na co zamienić. Ważne jest również to, aby buty te miały nie ślizgające się podeszwy. Tylko wtedy będziemy bowiem mogli bezpiecznie i bez obaw poruszać się po pokładzie. Drogie panie, szpilki i tego rodzaju obuwie w przypadku żeglowania jest kategorycznie zabronione! Lepiej zrezygnować również z japonek, chyba że zamierzamy jedynie opalać się na pokładzie.

Jeżeli rejs ma trwać dłużej niż jeden dzień, koniecznie trzeba zabrać ze sobą też ciepłe ubrania. Wieczory i noce nie zawsze są tak ciepłe jak letnie dni. Dodatkowo trzeba pamiętać, że woda całkiem nieźle chłodzi. Wybierając się w rejs tylko z szortami i koszulką na ramiączkach, możemy nieźle zmarznąć.

I ostatnie – krem z wysokim filtrem! Na zbiornikach wodnych słońce operuje bardzo silnie. Łatwo więc o poparzenia słoneczne.

Podobne wpisy