|

Wędkarstwo – sport kochany przez mężczyzn

Wielką popularnością wśród wielu panów cieszy się wędkarstwo – rodzaj hobby i sporty, którego celem jest złowienie ryby. Wędkarstwo jest zajęciem bardzo różnorodnym, które dostarczyć może ogromnej przyjemności. Jest także doskonałą okazją do obcowania z naturą.

Podział wędkarstwa

Obecnie wędkarstwo dzieli się na następujące rodzaje:

  • wędkarstwo podlodowe;

  • wędkarstwo muchowe;

  • wędkarstwo morskie;

  • wędkarstwo spinningowe;

  • wędkarstwo spławikowo – gruntowe.

Wyróżnia się również trollink.

Wymieniony podział oparty jest na stosowanej przez wędkarza metodzie łowienia.

Wędkarstwo muchowe

W tym wypadku przynętą, która ma zachęcić rybę do połknięcia spławika jest sztuczka muszka. Stosując taką metodę, złowić można przede wszystkim pstrągi oraz lipienie. Uda się także złapać głowacicę, łososia oraz troć. Wśród ryb, które łowić można metodą na muszkę znajdują się również niektóry gatunki ryb, które zaliczane są do rodzin karpiowatych (na przykład popularna brzanka). Na muszkę łowić można też sandacze, sumy oraz sielawy. Niektórzy wędkarze uważają, że wykonanie dobrej imitacji muchy sprawi, że tą metodą łowić można w zasadzie każdy gatunek ryb. Inni są zdania, że metoda ta jednak nie zawsze się sprawdza.

Wędkarstwo podlodowe

Jest to specyficzny rodzaj wędkarstwa, który uprawiać można jedynie zimą. Polega na łowieniu ryb, które znajdują się pod lodem. Konieczne jest więc wykonanie przerębla. Decydując się na łowienie ryb spod lodu, trzeba pamiętać, że w Polsce zakazane jest stosowanie w takim wypadkach ryb jako przynęty. Tyczy się to zarówno ryb żywych, jak i okazów martwych. Otwór, który wykonujemy w lodzie, musi charakteryzować się średnicą nie przekraczającą dwudziestu centymetrów. Jeżeli w danym miejscu wędkuje więcej niż jedna osoba, trzeba pamiętać, aby dzieląca je odległość wynosiła przynajmniej dziesięć metrów. Pozwala to zachować bezpieczeństwo łowiących. Ryb spod lodu nie wolno również łowić po zachodzie słońca. Połowy nocne są więc absolutnie zakazane.

Wędkarstwo morskie

W tym wypadku ryby łowi się z morza – wędkarz znajduje się na plaży, łodzi bądź nadbrzeżu portowym. Decydując się na łowienie ryb z morza, należy posługiwać się jedną z dwóch metod łowienia: albo metodą trollingową (jeżeli łowimy z kutra), albo metodą spławikowo – gruntową (wtedy, kiedy łowiący znajduje się na plaży albo nadbrzeżu).

Mówiąc o wędkarstwie morskim w Polsce, najczęściej ma się na myśli wędkarstwo kutrowe, które pojawiło się u nas wraz z początkiem XX wieku. Dzisiaj wędkarze uprawiający ten rodzaj wędkarstwa mogą liczyć na jeden ze stu kutrów i wielu jachtów, które specjalizują się w świadczeniu usług właśnie na rzecz wędkarzy. Takie jednostki mają charakter sportowo – rekreacyjny i cieszą się ogromną popularnością wśród turystów – nie brakuje chętnych do tego, aby chociaż raz w roku połowić ryby z morza.

Nie brakuje u nas również wędkarzy, którzy chętnie uprawiają tak zwaną turystykę wędkarską. Wyjeżdżają do krajów skandynawskim i właśnie tam decydują się na uprawianie wędkarstwa morskiego.

Podobne wpisy