Triathlon

To obok pięcioboju nowoczesnego najbardziej wszechstronny wielobój sportowy. Triathlon to połączenie pływania, jazdy na rowerze i biegania w różnych wersjach odległości. Zaliczany jest do najbardziej wyczynowych sportów, ze względu na doskonałą kondycję i wytrzymałość fizyczną, jakimi muszą wykazać się zawodnicy. Triathlon przez swoją różnorodność, a także konieczność opanowania techniki aż trzech dyscyplin, jest niezwykle wyczerpującą dyscypliną. Do grona dyscyplin olimpijskich zalicza się od 2000 roku, a więc Olimpiady w Sydney, jednak jej początki sięgają kilkudziesięciu lat wstecz.

W latach 20. we Francji organizowane były zawody pod nazwą „Les trois sport”, które polegały na pokonaniu w jak najszybszym czasie dystansu pływackiego, rowerowego i biegowego w jednym czasie. Wówczas zawodnicy pokonywali 200 m w wodzie, 10 km na rowerze i 1200 m biegiem. Popularność tego sportu szybko jednak zmalała, aż do całkowitego zaniknięcia.

Na ponowne narodziny triathlon czekał aż do roku 1974 r. kiedy to trzech sportowców z San Diego, przedstawicieli każdej z tych dyscyplin postanowiło zmierzyć się ze sobą w wyścigu łączącym pływanie, rower i bieganie. Jeszcze tego samego roku San Diego Track Club zorganizował oficjalne zawody w triathlonie. Wkrótce potem komandor marynarki wojennej USA John Collins zorganizował na Hawajach niezwykle wymagające zawody, w których zawodnicy mieli do pokonani 3,8 km pływania, 180 km na rowerze i 42 km biegu. Tak narodził się słynny Ironman, który dziś uważany jest za najtrudniejszą konkurencję sportową na świecie. Mistrzostwa Świata Ironmanów odbywają się co roku w październiku, właśnie w miejscu swoich narodzin. Imprezy pod tym szyldem regularnie odbywają się także w innych zakątkach świata. Niedawno do grona dyscyplin triahlonowych dołączył również Ultraman – 10 km pływania, 421 km rowerem i 84 m biegu. Imprezy te organizowane są jednak zaledwie kilka razy w roku.

Standardowy dystans triathlonu, jaki zawodnicy pokonują na olimpiadzie to 1,5 km w wodzie, 40 km rowerem i 10 km biegu. Na tych samych dystansach rozgrywane są też zawody w ramach Mistrzostw Świata i Pucharu Świata. Międzynarodowa Organizacja Triathlonu sankcjonuje jedynie zawody na dystansie standardowym i długim (1,9 km pływania, 80 km rowerem i 20 km biegu), Ironman się do nich nie zalicza.

Podobnie jak w przypadku maratonu, ciężko wskazać jednoznaczny rekord w tej dyscyplinie. Różne ukształtowanie tras i warunki na wodach otwartych sprawiają, że triathloniści pomimo takiego samego przygotowania fizycznego i mogą osiągać skrajnie różne najlepsze rezultaty. Inaczej liczy się rekordy osiągane na obiektach zamkniętych, których konstrukcja jest jasno określona przepisami, jak w przypadku pływalni krytych czy stadionów lekkoatletycznych.

Idea triathlonu jest bardzo jasna – zawodnicy mają pokonać wskazany dystans w jak najszybszym czasie. Jednak w każdej z trzech dyscyplin obowiązują określone przepisy, które powinny być ściśle przestrzegane, inaczej zawodnik zostanie zdyskwalifikowany. Z drugiej zaś strony triathlon to niezwykle wycieńczająca dyscyplina, wymagająca ponadprzeciętnego zdrowia, a więc konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy osób z zewnątrz, nie licząc wolontariuszy dostarczający wodę i żywność na trasie. Podczas pływania zawodnicy mogą być ubrani w specjalne kombinezony, jeśli woda nie przekracza 25,5 °C. Nie mogą używać płetw, ani sprzętu do nurkowania. Dozwolone są maski i okularki. Zawodnicy poruszają po trasie wyznaczonej bojami. Po wyjściu z wody przesiadają się na rower, koniecznie z kaskiem na głowie. Etap jest zaliczony tylko wtedy gdy zawodnik przekroczy linię zmiany na rowerze lub prowadząc go. Następnie zawodnik zmienia obuwie na biegowe i udaję się na ostatni etap wyścigu. Może pokonać go biegnąc lub idąc. Zabronione jest bieganie z gołym torem, boso, z kaskiem na głowie.

Podobne wpisy