|

Surfing

Często nazywa się ją matką wszystkich sportów deskowych. Surfing to dyscyplina uprawiana już przez pierwotne plemiona Hawajów początkowo w poszukiwaniu pożywienia w wodzie, później dla rozrywki. Dziś to jeden z najbardziej widowiskowych sportów na świecie, który w połączeniu z nieobliczalnym żywiołem wody czyni go również niezwykle emocjonującym.

Surfing to również bardzo trudny sport, wymagający doskonałej koordynacji ruchowej i umiejętności technicznych, a przede wszystkim odpowiednich warunków pogodowych. Surfingu nie można bowiem uprawiać wszędzie. Niezbędne są wysokie fale, które nie występują nad każdym morzem. Idealne warunki dla surferów panują na wybrzeżach Australii i zachodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie ściągają surferzy z całego świata. Ślizganie na desce po czole fali i wykonywanie ewolucji sprawia wiele przyjemności. Deska do surfingu jest odpowiednio wyprofilowana, wyważona i proporcjonalna do wzrostu. Ważne też by była wykonana z lekkiego materiału, unoszącego się na wodzie. Sterowanie odbywa się poprzez przenoszenie ciężaru ciała na nogi a także umocowany pod spodem statecznik. Surfing wymaga długiego treningu począwszy od dopływania do fali, wstawania i utrzymania równowagi, na utrzymaniu sina desce i wykonywaniu ewolucji kończąc. Surferzy doskonale też potrafią rozpoznać odpowiednią falę. Często jednak początki są bardzo trudne, dlatego surfer powinien wykazać się dużymi umiejętnościami pływackimi, również przez wzgląd na wysokie fale. Przed zagubieniem deski w otchłani morza chroni ich linka przyczepiona do deski, która z drugiej strony zakończona jest opaską zakładaną na kostkę.

W Polsce nie jest to popularny sport, w dużej mierze ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Historia surfingu jest jednak bardzo długa i niezwykle interesująca. Jej początki sięgają XVIII wieku i podróży słynnego podróżnika Jamesa Cooka. Kapitan wielokrotnie odwiedzał dość dzikie jeszcze wtedy Hawaje, gdzie tubylcy poruszali się po wodzie na zbitych ze sobą drewnianych desek Jego opowieści i rysunki o tych niezwykłych wyczynach dotarły najpierw do Kalifornii, a później do Europy. Na początku XX wieku za sprawą Georga Freetha sport ten zyskał jeszcze większy rozgłos. Młody Hawajczyk, samouk surfingowy, który osobiście szkolił adeptów surfingu w Stanach Zjednoczonych. Połączył on również sztukę surfingu z ratownictwem wodnym. Duke Kahanamoku, hawajski pływak, założył w 1911 roku pierwszy klub surfingowy, który istnieje do dziś i należy do galerii sław tego sportu, podobnie jak inni jego prekursorzy: Thomas Blake Lorin Harrison czy Woody Brown.

Prawdziwy przełom w surfingu przyniosło stworzenie deski z drzewa balsamicznego, która jest nie tylko lekka i zwrotna, ale pozwala na wykonywanie niesamowitych ewolucji. Obecnie Hawaje są prawdziwą stolicą sportu surfingowego, podobnie jak Australia i Nowa Zelandia. Regularnie też w tych krajach odbywają się Mistrzostwa Świata. Wielu surferów biorących w nich udział zasłużyło na miano bohatera, ze względu na podejmowanie ryzyka surfowania na kilkudziesięciometrowych falach.

Podobne wpisy