Skompletowanie sprzętu do uprawiania żeglarstwa

boat-827352_1280W wielu miejscach na terenie naszego kraju, które mają dostęp do większych zbiorników wodnych, jak jeziora, a przede wszystkim morze, dużą popularnością cieszy się żeglarstwo. Żeglowanie to przede wszystkim sposób spędzania wolnego czasu, ale także sport. W jednym i drugim wypadku wymaga on odpowiedniego przygotowania, w tym posiadania sprzętu, który zapewnia bezpieczeństwo i możliwość pełnego korzystania z uroków, jakie dają żagle.

Jaki sprzęt przede wszystkim jest potrzebny, aby z powodzeniem żeglować? Wydaje się, że możliwe jest sporządzenie krótkiej listy. Rzecz jasna najważniejszy jest sam jacht czy też łódka, którą wypłyniemy na jezioro czy morze. Łódka powinna być tak dobrana, aby odpowiadała na potrzeby naszego stylu żeglowania oraz pasowała do celu, jaki sobie stawiamy. Jeśli zamierzmy spędzić na łódce jedynie kilka godzin i bez podejmowania większego ryzyka powrócić na ląd, nie ma potrzeby wynajmowania czy kupowania większej łodzi. Jeśli jednak marzy nam się dłuższy pobyt na żaglach, czy też przepłynięcie większego obszaru, rozmiar łódki ma spore znaczenie i powinien być dostosowany do większych wyzwań.

Skompletowanie sprzętu umożliwiającego cieszenie się przyjemnością żeglarstwa wymaga znajomości tematu. Głównym zadaniem jest dobranie elementów osprzętowania spełniających normy żeglarskie, a także wymagania stawiane przez naturę – a więc akwen wodny, po którym żeglujemy. Pomijając powyższe, jak wygląda lista niezbędnych komponentów sprzętu żeglarskiego? Oto ona:

  1. Zacząć należy od bezpieczeństwa. Sprzęt ratunkowy to podstawa, bez której powinniśmy zapomnieć o wyprawie na głęboką wodę. Sprzęt ten to kamizelki ratunkowe, koło lub podkowa, a także pławka świetlna, która ma za zadanie oświetlić teren w sytuacji, w której niedostateczna ilość światła uniemożliwia podejmowanie decyzji i działań.

  2. Równie ważne jak bezpieczeństwo jest cumowanie, które elementem bezpieczeństwa zdecydowanie może być. Otóż cumowanie wymaga posiadania mocnej kotwicy, najlepiej pługowej. Ponadto istotna jest boja cumownicza, dzięki której można zatrzymać się na pełnym morzu czy jeziorze i nie dryfować. Naturalnie nie można zapomnieć o zaczepie dla boi. I oczywiście zadbać o linę odpowiedniej grubości, szczególnie jeśli wybierzemy linę bawełnianą.

  3. Następnym krokiem jest zatroszczenie się o odpowiednie wyposażenie naszej łodzi. Przekrój elementów, które można zaliczyć do tej grupy jest wyjątkowo szeroki. Nie powinno nam zabraknąć chemii jachtowej, tzn. impregnatów czy środków do konserwacji. Nigdy bowiem nie wiadomo, co może się wydarzyć w trakcie pobytu na wodzie. Rzecz jasna owa chemia to jedynie przykład, wyposażenie jachtu obejmować może także odpowiednie mocowania, uchwyty na linki, bloczki z kręglikiem, szyny, itp.

  4. Ostatnią sprawą jest prowiant oraz leki. Raz jeszcze warto powtórzyć, że nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na wodzie, toteż zadbanie o wyżywienie i przede wszystkim leki to podstawa. Nie jest to wprawdzie element osprzętowania żeglarskiego, ale jest to aspekt, o którym zapomnieć nie można.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz