Najlepsze miejsca do uprawiania surfingu

water-sports-820618_1280Sportem wodnym, który przynosi ogromnie dużo radości jest bez wątpienia surfing. Zabawa jest tutaj przednia. Niestety, nie wszędzie można uprawiać surfing. Są miejsca na świecie, które nadają się do tego idealnie. Zanim przedstawiona zostanie konkretna lista takich miejsc, warto zapoznać się z warunkami, jakie muszą być spełnione, aby surfowanie było udane i przynosiło tyle radości, ile to tylko możliwe.

Warto wiedzieć, że surfing został wymyślony przez mieszkańców wysp Oceanu Spokojnego. Ludy tamtych terenów od wieków potrafią wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje bliskość oceanu, zarówno do zabawy i rozrywki, jak i do życia i pracy. I pomimo faktu, że na przestrzeni wieków surfing zmienił się nieco, sprzęt do uprawiania tego sportu został unowocześniony, duch dyscypliny pozostał bez zmian.

Warunki do uprawiania tego sportu przede wszystkim związane są z pogodą. Chodzi tutaj o warunki pogodowe, które sprzyjają powstawaniu fal na morzu czy oceanie. Fale są konieczne, aby surfowanie mogło dojść do skutku. Dlatego niezbędny jest wiatr. Nie chodzi tutaj jednak po prostu o silny wiatr, ale o taką aurę, która da się przewidzieć. Jest zatem potrzebna powtarzalność i regularność. Prądy morskie przynoszące wiatr muszą być stałe. I stała powinna być siła wiatru. Wówczas można planować zawody sportowe i mistrzostwa w surfingu.

Poza wiatrem i falami potrzebna jest regularna wysoka temperatura. I to nie tylko dlatego, że wówczas chętniej uprawia się sporty wodne. Gorące powietrze znad lądu sprawia, że chłodzący wiatr znad oceanu czy morza jest silniejszy. W miejscach, gdzie na lądzie temperatura jest niska, wiatr znad akwenu wodnego zwykle jest słabszy.

Jakie miejsca na świecie spełniają powyższe warunki pogodowe? Przede wszystkim są to wspomniane wyspy Oceanu Spokojnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyspy należące do archipelagów takich jak Vanuatu, Kiribati, Samoa czy Tonga. Są to archipelagi leżące w Oceanii. Ponadto jednak zaliczyć do tego obszaru należy Hawaje, które administracyjnie należą do Stanów Zjednoczonych, geograficznie i atmosferycznie znacznie bliżej im do wymienionych wyżej wysp. Na Hawajach właśnie organizuje się bardzo dużo zawodów surfingowych o światowym zasięgu.

Poza wspomnianymi wyspami należy wspomnieć o dwóch największych krajach Oceanii, a więc Australii oraz Nowej Zelandii. Kraje te także mają ciepły lub umiarkowanie ciepły klimat i wiele regionów z silnymi wiatrami. Surfing należy zatem, zarówno w Australii, jak i Nowej Zelandii, do najpopularniejszych sportów i to nie tylko wodnych.

Innym miejscem mającym idealne warunki do surfowania jest Kalifornia. To właśnie ten stan USA jest miejscem, gdzie organizuje się najbardziej znane zawody w tej dyscyplinie sportu. Zawody te cieszą się najwyższą rangą. Tajemnicą popularności Kalifornii wśród surferów jest fakt, że region ten cieszy się jednymi z najbardziej regularnych i przewidywalnych warunków pogodowych na świecie.

Popularność surfingu sprawia, że coraz częściej uprawia się go także w Europie. Najlepszymi do tego miejscami są południowo – wschodnia Francja, a także atlantyckie wybrzeże Portugalii i Hiszpanii.

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście miejsc, gdzie istnieją doskonałe warunki do uprawiania surfingu. Jednakże wymienione regiony i państwa świata to miejsca, w których dyscyplina ta jest najpopularniejsza i do których przybywają miliony ludzi każdego roku, aby owych doskonałych warunków zakosztować.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz