Pływanie – zdrowie i rozrywka w jednym

Aktywność fizyczna staje się dziś coraz bardziej popularna. Ćwiczą aktorzy, muzycy, dziennikarze i inni celebryci, a zawodowi sportowcy urastają do rangi gwiazd. W niesamowitym tempie wzrasta ilość profesjonalnych trenerów, którzy oferują swoje usługi nie tylko na siłowniach i salach treningowych, ale i udostępniają wybrane zestawy ćwiczeniowe darmowo w Internecie lub za odpowiednią opłatą na płytach DVD. Możemy wybierać pomiędzy uprawianiem sportu w domowym zaciszu, gdzie nikt nie liczy spływających z naszych czół kropli potu lub też zdecydować się można na trening pod okiem specjalisty, który dobierze stopień zaawansowania ćwiczeń do indywidualnych warunków fizycznych i psychicznych podopiecznego.

Przed przyszłym amatorem sportu rysuje się cała gama różnych dziedzin. Fitness, jogging, cross fit, Nordic Walking… Warto jednak zwrócić uwagę na pływanie – dyscyplinę, która zapewni nam zarówno zdrowie, jak i piękną, zgrabną sylwetkę i świetną zabawę.

Pływanie to sport przeznaczony dla każdego. W basenie, pod okiem czujnej mamy, mogą kąpać się bowiem już noworodki i niemowlęta. Pływanie spodoba się również przedszkolakom oraz starszym uczniom. Jeśli jesteś pracownikiem biurowym i większość czasu spędzasz przed komputerem, w szkodliwie przeciągającej się pozycji siedzącej – pływanie powinno zainteresować również Ciebie. Odrobina rozrywki po pracy zadba zarówno o układ kostno-szkieletowy, prawidłowe BMI i dobre samopoczucie. Wreszcie – pływanie stanowi doskonały sposób na aktywizację seniorów, którzy dzięki wypadom na basen nie tylko poprawią sprawność i wydolność organizmu, ale również mogą nawiązać nowe, ciekawe znajomości i walczyć ze starczą depresją – zmorą naszych czasów.

Jakich korzyści dostarcza pływanie? Przede wszystkim to okazja do zaprzestania niezdrowego stylu życia opartego na ograniczaniu pozycji ciała jedynie do siedzenia. Pływanie to wspaniały pierwszy krok, jeśli dopiero co rozpoczynamy przygodę z aktywnością fizyczną. Pływanie nie musi bowiem charakteryzować się wysoką intensywnością i nadmiernie męczyć, a może stać się sposobem na ruch połączony z relaksem i dbałością o organizm. Pływanie okaże się zbawienne dla układu ruchu – kości, stawów i mięśni – umożliwia im bowiem aktywność, ale środowisko wodne redukuje nadmierne obciążenia, które mogłyby, w perspektywie czasu, powodować niebezpieczne kontuzje i zwyrodnienia. Pływanie pozwoli również spalić nadprogramowe kalorie i pozbyć się niechcianego tłuszczyku, który nie tylko niepokoi nas ze względów estetycznych, ale i stanowi rezerwuar mediatorów stanu zapalnego, a w efekcie przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowalności na groźne choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.

Pływanie to również świetny sposób na rodzinną rozrywkę, która jednocześnie uczy o konieczności zachowania zdrowego stylu życia, ale też bawi i zbliża do siebie najbliższych. Wiadomo również, że środowisko wodne wycisza i relaksuje – pomaga zdystansować się od problemów codzienności i zaczerpnąć ze źródła niezbędnych sił życiowych.

Podobne wpisy