Zasady obowiązujące podczas nauki nurkowania

diving-886718_1280Nurkowanie to sport względnie mało popularny w Polsce. Trudno się temu dziwić – nie ma w naszym kraju wielu miejsc, w których można ów sport uprawiać. Nie ma też wielu szkół nurkowania, gdzie można by się tej sztuki nauczyć. Nie zmienia to faktu, że jest to sport, który daje wiele przyjemności i satysfakcji. Dlatego właśnie bardzo wielu ludzi na całym świecie nurkuje regularnie. O czym należy pamiętać, jeśli chce się swoją przygodę z nurkowaniem rozpocząć?

Wydaje się, że najważniejsze jest podjęcie lekcji nurkowania u doświadczonego instruktora. Nie możemy bowiem zapominać, że omawiana aktywność może być niebezpieczna – jeśli zabierzemy się do nurkowania bez odpowiedniego przygotowania, możemy mieć kłopot ze swobodnym powrotem na powierzchnię. Doświadczony i kompetentny instruktor powinien dać nam wskazówki odnośnie właściwego zachowania pod wodą oraz instrukcje, co należy czynić w konkretnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce podczas nurkowania. Wyposażeni w taką wiedzę możemy z większą pewnością siebie oddawać się tej przyjemności. Jak wspomniano wyżej, szkół nurkowania w Polsce nie ma wielu, jednakże przy odrobinie wysiłku można takie znaleźć. Zawsze też możemy skorzystać z usług instruktora za granicą, w kraju, w którym przebywamy w celu nauczenia się nurkowania. Bez względu na wybraną opcję ważne jest, aby wziąć sobie do serca wskazówki instruktora i stosować się do nich.

Niemniej ważnym aspektem jest odpowiedni sprzęt, z którym zejdziemy pod wodę. Oczywiście powinniśmy zostać w ów sprzęt wyposażeni przez instruktora. Pamiętajmy jednak, aby zawsze sprawdzić, czy niczego nie brakuje i czy wszystko jest dobrze zamontowane. Najważniejszymi elementami są maska do oddychania oraz butla, z której pobieramy tlen. Prawidłowy montaż tych elementów to podstawa naszego bezpieczeństwa pod wodą. W sytuacji, w której instruktor nie nadzoruje nas podczas przygotowań do nurkowania, skorzystajmy z rady osoby pracującej w sklepie z odpowiednim sprzętem, lub w wypożyczalni, w zależności od tego, skąd ów sprzęt będziemy pobierać. Kolejnym ważnym aspektem podczas kompletowania sprzętu jest sprawdzenie jego funkcjonowania. Brak uszkodzeń oraz wad fabrycznych naszego wyposażenia jest jeszcze jednym warunkiem koniecznym zapewniającym nam bezpieczeństwo.

Warto w tym momencie przedstawić krótkie, zwięzłe podsumowanie omawianych wyżej aspektów, które lepiej dzięki temu zapadną nam w pamięć. Najważniejsze punkty, o których musimy pamiętać podczas nauki nurkowania to:

  • Skorzystanie z usług doświadczonego i kompetentnego instruktora

  • Wyposażenie się w wysokiej jakości sprzęt do nurkowania

  • Stwierdzenie braku uszkodzeń wszystkich elementów sprzętu, a także potwierdzenie kompletności wyposażenia (upewnienie się, że niczego nie brakuje).

Na koniec warto przypomnieć, że nurkowanie jest sportem wymagającym od nas odpowiedzialności i dyscypliny. Nie wolno tego rodzaju aktywności podejmować w stanie po spożyciu alkoholu. Nie zapominajmy, że będąc pod wodą, w znacznie mniejszym stopniu jesteśmy w stanie kontrolować wszystko, co dzieje się wokół nas.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz