Skoki do wody
Skoki do wody to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych na świecie. Z jednej strony wpływa na to sam fakt skoków do wody z wysokości, z drugiej niesamowite ewolucje wykonywane przez wspaniale zbudowanych zawodników. Założeniem skoków do wody jest wykonanie skoku w sposób jak najbardziej zbliżony do ideału. Zawodnicy wykonują skoki zarówno z trampoliny, jak i z platformy. Skoki do wody należą do sportów olimpijskich.
Sportowcy uprawiający skoki do wody muszą wykazać się ogromnym doświadczeniem i przygotowaniem. Powinni posiadać nie tylko idealne warunki fizyczne, ale również siłę, gibkość, a przede wszystkim odwagę. Często skoczkowie posiadają zaplecze gimnastyczne.
Standardowe zawody w skokach do wody rozgrywane są w trzech konkurencjach na trampolinach 1m i 3m oraz na platformie 10 m – mogą to być również 5m, 7,5 m oraz 9m. Zawodnicy zazwyczaj wykonują po 5 skoków, a łączna suma not z każdego skoku tworzy klasyfikację zawodników. Każdy skok poddawany jest ocenie sędziów, którzy biorą pod uwagę jakość wykonanych ewolucji, pozycję sylwetki oraz wejście do wody. To ostatnie powinno jak najmniej wzruszyć wodę. Niektórzy zawodnicy dochodzą do takiej perfekcji, że po wejściu do wody ta się nie rozbryzguje.
Zawody rozgrywane są zarówno w kategorii kobiet i mężczyzn, a także skokach synchronicznych par, a ostatnio jako element pokazowy również skaczą pary mieszane. Każdy rodzaj oku posiada swoją rangę, obliczaną na podstawie poszczególnych elementów ewolucji. Współczynnik trudności jest mnożony przez uzyskaną ocenę sędziów za jakość wykonana i tworzy notę końcową. W zależności od wysokości trampoliny czy platformy średni współczynnik trudności jest inny. Średnio wynoszą od 2 na trampolinie 1m po 5 na platformie 10 m. W skokach synchronicznych oprócz podstawowych elementów oceniana jest również synchronizacja skoków obu zawodników.
Zawodnicy mogą wykonać skok o dowolnej kombinacji. Zakończony powinien być jednak wejściem do wody na główkę. Sportowcy sami decydują, jaki współczynnik trudności będą miały ich skoki. Mogą się one składać ze śrub, salt i różnych pozycji (auerbach, delfin). Odbicie może być wykonane zarówno przodem, również z naskoku, jak i tyłem do wody. Na platformach dopuszcza się również skoki wykonywane ze stania na rękach.
Imprezy sportowe w skokach do wody organizowane są po pieczą Światowej Organizacji Pływackiej (FINA) i zazwyczaj w przypadku Mistrzostw Świata odbywają się w ramach jednej imprezy z pływaniem. Skoki do wody na olimpiadzie rozgrywane są od 190 roku. Mistrzostwa Świata odbywają się zaś od 1973 roku.
Od niedawna w ramach mistrzostw FINA organizowane są również skoki z wysokiej platformy, które w prostej linii wywodzą się od skoków z klifów, popularnych na Hawajach i w Meksyku. Mężczyźni skaczą z platformy 27 m lub 30m, zaś kobiety z 20 m lub 27 m. Zawody te mają miejsce na wodach otwartych ze względu na odpowiednią głębokość niezbędną do zanurkowania. Dodatkowo miejsce skoku zabezpieczają płetwonurkowie. W tym przypadku skoki zakończone są wejściem do wody na nogi.