Rzeki – co to takiego?
Rzeki to naturalne cieki wodne, które płyną w korycie. Zostało ono wytworzone na skutek procesu, który określa się mianem erozji rzecznej. Rzeki znajdują się na terenie niemalże wszystkich państw świata. To właśnie dzięki nim mamy co pić. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Podział z uwagi na rodzaj zasilania
Rzeki dzieli się w oparciu o kilka różnych kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj zasilania. Opierając się na nim, wyróżnia się rzeki:
-
stałe;
-
okresowe;
-
takie, które sporadycznie wysychają;
-
efemeryczne.
Rzeki stałe to takie, w których woda obecna jest niezależnie od pory roku. Takie rzeki zasilane są nie tylko deszczem i topniejącym śniegiem, ale również wodami podziemnymi.
Rzeki okresowe to takie, w których woda znajduje się tylko w ściśle określonych porach roku. Chodzi oczywiście o te miesiące, które zalicza się do tak zwanej pory deszczowej. Ten rodzaj rzek spotkać można tylko na tych terenach, na których rok dzieli się na porę suchą i deszczową. W Polsce rzeki okresowe w związku z tym nie występują, ale są stałym elementem krajobrazu Afryki.
Rzeki, które sporadycznie wysychają to takie rzeki, które zanikają w momencie, kiedy przez długi czas trwa susza. Ten rodzaj rzek spotkać można również na terenie Polski.
Rzeki efemeryczne określa się także mianem epizodycznych. Wielu osobom trudność sprawia odróżnienie ich od rzek, które okresowo wysychają. W praktyce jest to bowiem rzeczywiście bardzo trudne. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwe.
Podział w oparciu o dominujący gatunek ryb
Ciekawym jest podział rzek, który opiera się o gatunek ryb dominujący w danej rzece. Warto podkreślić, że taki podział tyczy się jedynie tych rzek, które płyną na terenie Europy. Opierając się na nim wyróżnia się:
-
krainę pstrąga;
-
krainę leszcza;
-
krainę lipienia;
-
krainę brzany;
-
krainę jazgarza.
W przypadku krainy pstrąga dominującym w rzece gatunkiem jest oczywiście pstrąg potokowy. Aby ryba ta mogła w rzece żyć, musi ona być dobrze nasycona tlenem. Rzeki, w których żyją pstrągi, charakteryzują się również dość dużą prędkością prądu, a dno pokrywają różnej wielkości odłamki skalne. Ciekawym jest fakt, że pstrąg lubi rzeki zimne. W związku z tym w tych rzekach nawet latem temperatura nie jest wyższa niż 10 stopni.
Kraina lipienia to oczywiście lipień. Rzeki, w których żyją te ryby są szersze niż rzeki należące do krainy pstrąga. Istotne jest jednak również nasycenie wody tlenem, a dno pokryte jest kamieniami i żwirem. Wody rzek, w których żyją lipienie są nieco cieplejsze od tych, w których żyją pstrągi. Tutaj temperatura w porze letniej dochodzi do 15 stopni.
Kraina brzany to przede wszystkim ryby brzany. Najczęściej spotkać można je w środkowym biegu największych polskich rzek. Ciekawym jest, że ryba ta dobrze znosi niewielkie niedobory tlenu. W związku z tym w rzekach należących do tej krainy natlenowanie wody jest mniejsze niż w przypadku krainy pstrąga i lipienia. Temperatura wody jest natomiast zbliżona i nadal nie przekracza ona 15 stopni. W takich warunkach ryby te czują się zdecydowanie najlepiej.