Snorkeling

Snorkeling to najprostsza forma nurkowania, zazwyczaj tuż pod powierzchnią lub do kilku metrów głębokości. Jest to nurkowanie bez specjalistycznego sprzętu – butle z tlenem, kombinezon. To sport skierowany przede wszystkim do amatorów, którzy wyposażeni w maskę, fajkę i płetwy przemierzają wody morskie, podziwiając toczące się w nich życie. Snorkeling to popularna forma spędzania czasu, szczególnie wśród turystów udających się do Egiptu, Chorwacji, Izraela, Australii czy Tajlandii, czyli wszędzie tam, gdzie wody morskie są czyste i skrywają piękne podwodne krajobrazy – również rafy koralowe.

Snorkeling swoje początki bierze już w starożytności. Nurkowanie z łodygami, umożliwiającymi oddychanie pod wodą, służyły do polowania na ryby i wyławiania innych podwodnych stworzeń. To właśnie od rurki (ang. snorkel) swoją nazwę wziął ten sport. Rurka zazwyczaj mierzy ok. 30 cm tak by umożliwić swobodne zanurzenie pod wodą. Dzięki niej można podziwiać podwodne widoki, bez konieczności wynurzania się co chwilę. Maska z kolei zapewnia doskonałą widoczność pod wodą, płetwy zaś umożliwiają płynne poruszanie się w wodzie.

Snorkeling w Polsce jest mało popularny ze względu na małą dostępność zbiorników z czystą wodą i bogactwem podwodnej flory i fauny. Zdecydowanie większym zainteresowaniem dyscyplina ta cieszy się miejscach, gdzie woda jest nie tylko bardzo ciepła, ale również przejrzysta. Snorkeling na stałe wpisał się do obowiązkowych aktywności turystów odwiedzających południowe kraje, a także odległe miejsca na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.

Snorkeling nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności pływania, co jest konieczne przy nurkowaniu ze sprzętem czy free divingu. Odbywa się przede wszystkim w miejscach, gdzie głębokość dochodzi do kilku metrów. Snorkeling jest też doskonałym sposobem na przygotowanie do bardziej zaawansowanego nurkowania Umożliwia też poznawanie egzotycznych podwodnych roślin, a w niektórych rejonach świata także podwodnych jaskiń, zatopionych statków czy niepowtarzalnej rafy koralowej.

Snorkeling stanowi również podstawę innych podwodnych sportów, jak hokej czy rugby. Zarówno pierwsza, jak i druga dyscyplina rozgrywane są na basenie. Zawodnicy posiadają podstawowy sprzęt do snorkelingu oraz przy hokeju kij i ochraniacze na twarz, przy rugby tylko ochraniacze. Gra w podwodnego hokeja odbywa się na dnie basenu, a zawodnicy co jakiś czas podpływają pod powierzchnię, by nabrać powietrza. Punkty zdobywa się po skierowaniu krążka do bramki przeciwnika. Z kolei podwodne rugby rozgrywa się pod wodą. Zawodnicy grają piłką wypełnioną roztworem cukru i soli, by zapewnić jej tonięcie. Na krańcach boiska/basenu umieszczone są kosze, w których przeciwnicy mają umieścić piłkę w celu zdobycia punktu.

Choć snorkeling ne należy do bardzo niebezpiecznych sportów, należy przestrzegać podstawowych zasad przebywania nad wodą i w wodzie. Nurkowanie, nawet takie pod powierzchnią nie powinno trwać długo, ze względu na zagrożenie odwodnienia i hipotermii. Należy unikać również nurkowania w miejscach niebezpiecznych.

Podobne wpisy