Kajakarstwo
Kajakarstwo to jedna z dyscyplin sportu uprawiana na świeżym powietrzu. Wymaga od zawodników nie tylko dużej siły, ale również umiejętności technicznych. Kajakarstwo możemy podzielić na dwie kategorie – klasyczne i górskie. Jest również popularny sposób na rekreację, szczególnie na obszarach, gdzie występuje dużo jezior i rzek. Turystyka kajakowa kwitnie w Polsce szczególnie na Mazurach, Podlasiu czy w Wielkopolsce.
Kajakarstwo to najlepszy przykład tego jak rekreacja przerodziła się w sport zawodowy. Początki kajakarstwa sięgają jeszcze czasów starożytnych. Był to wówczas najlepszy i często jedyny sposób przemieszczania się, szczególnie wśród plemion żyjących w pobliżu rzek i jezior, np. Egipcjanie czy ludy Ameryki Północnej. Kajaki wykorzystywane były do transportu, podróży i polowań. Zwrotne i lekkie umożliwiały szybkie i sprawne przemieszczanie się. Sama nazwa kajak wywodzi się jednak od łodzi, którymi poruszali się Eskimosi. Obecnie w sporcie kajakowym wykorzystuje się również tzw. kanadyjki. Ich nazwa pochodzi od łodzi plemion Kanady canoe. Dawne kajaki, a właściwie ich pierwowzory znajdują się wśród starożytnych zabytków wielu muzeów na świecie. Okazy te zazwyczaj wykonane są z drzewa brzozowego, wierzbowego cedrowego, które wykazywało się dużą giętkością, co umożliwiało odpowiednie wyprofilowanie łodzi. Ciekawy sposób uszczelniania łodzi mieli Eskimosi, którzy używali do tego skór fok lub reniferów. Ich łodzie były dość wąskie, a wiosła posiadały pióra z dwóch stron i to właśnie ich uważa się za prekursorów kajakarstwa.
Współczesne kajakarstwo klasyczne polega przede wszystkim na pokonaniu określonej odległości, zazwyczaj na jeziorze lub specjalnie przygotowanym zbiorniku, w jak najszybszym czasie. Kajakarstwo klasyczne, które należy do sportów olimpijskich, dzieli się na kilka konkurencji: sprint 200 m, 500 m, 1000 m, 3000 m, 5000 m i 10 000 m. Zawodnicy pokonują te dystanse zarówno w kajakach, jak i kanadyjkach jedno, dwu i czteroosobowych.
Z kolei kajakarstwo górskie rozgrywane jest w dwóch kategoriach: zjazd i slalom. Zawodnicy startują w kajakach jednoosobowych i kanadyjkach jedno i dwuosobowych. Kajaki górskie są szersze i bardziej wytrzymałe od tych tradycyjnych. Coraz popularniejsze staje się również kajakarstwo górskie freestyle, gdzie zawodnicy wykonują efektowne ewolucje na rwącym odcinku rzeki lub wodzie stojącej, gdzie prezentują różne figury.
Pierwsze wyścigi kajakowe miały miejsce już w XIX wieku, zaś prawdziwe poważne zawody na skalę Europejską odbyły się w 1933 roku w Pradze. Na olimpiadzie kajaki pojawiły się w 1936 roku w Berlinie, a dwa lata później rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata.
Zanim jednak kajakarstwo stało się dyscypliną sportową, znane było jako popularna forma rekreacji. Również dziś wiele regionów Polski propaguje turystykę kajakową, która pozwala nie tylko popracować na kondycją, ale również umożliwia podziwianie pięknych krajobrazów. Obecnie wiele rzek przystosowuje się do turystyki kajakowej, a niektóre z nich, jak Biebrza, Czarna Hańcza, Bóbr to prawdziwe mekki dla amatorów kajakarstwa.