Style pływania
Z pewnością każdy z nas może być zadowolony z tego powodu, ze nabył jakąś umiejętność np. nauczył się jeździć na rowerze lub na nartach. Co w przypadku pływania czy to jest także istotne? Oczywiście, że TAK! Pływanie opiera się na kilku stylach.
Style pływania warto dostosować do tego jakie mięśnie chcę się wzmocnić i które warto rozwinąć. W trakcie pływania można je zmieniać – chociaż i tak jest wielu entuzjastów jedynie jednej techniki pływackiej. Do najważniejszych stylów pływania warto zaliczać – styl motylkowy, styl grzbietowy, kraul i żabka. Jeśli chodzi o początkujące osoby to styl, który jest polecany to z pewnością kraul lub grzbietowy. Styl o nazwie delfin warto zostawić na sam koniec ponieważ on wymaga wysokiej wprawy w pływaniu i sprawności fizycznej.
Żabka to inaczej styl klasyczny. Polega ona na tym aby w tym samym czasie synchronizować ruchy rąk a także nóg. Z pewnością zaliczać go należy do jednego z trudniejszych stylów pływania. Jak on wygląda? Przede wszystkim pływa się na brzuchu a ruchu przypominają takie same jak wykonuję żaba. Takie pływanie należy określać jako symetryczne ponieważ prawa i lewa strona ciała dokonuje takich samych ruchów ciała. Mięśnie, które rozwijają się w tym stylu to na pewno klatka piersiowa, wewnętrzne strony ud a także większy nacisk na biodra. Jeśli chodzi o mięśni pleców to tak właściwie nie należy się tutaj spodziewać jakiegoś wzmocnienia. Dla kogo jest polecany taki styl? Przede wszystkim dla osób, które chcą uzyskać dobrą sylwetkę ciała.
Kraul to styl pływania, który jest najszybszy. Pływa się na brzuchu wykonując ruchy rękami naprzemiennie a nogi są ułożone jak nożyce. To co może być najtrudniejsze w tym stylu to na pewno oddychanie jednak mając rozluźniona pozycję można liczyć na to, że tak w zasadzie uda się utrzymać prawidłową pozycję. Co możemy zyskać stawiając na styl pływania kraulem? Oczywiście duże spalanie kalorii ponieważ to właśnie dzięki tej technice można liczyć na to, że liczba kalorii zostanie przez nas spalona i to w jak największym stopniu. Oprócz tego można liczyć na wzmocnienie mięśni rąk a także nóg.
Jeśli chodzi o styl grzbietowy to tak naprawdę nie należy on do najbardziej skomplikowanych. Leżąc na plecach ma się głowę na powierzchni, wykonywana jest praca rękoma i nogami. Wszystko wykonuję się naprzemienny sposób. Jakie mięśnie pracują najbardziej w takim stylu? Przede wszystkim to nogi, ręce, pośladki a także brzuch. Co można uzyskać po pływaniu na plecach? Na pewno wyprostowaną sylwetkę, wzmocnione plecy oraz barki.
Styl motylkowy inaczej nazywany delfinem to najtrudniejszy ze wszystkich stylów. Na pewno początkujący nie powinni zaczynać swojej przygodny z pływaniem wybierając ten styl. Następuję tutaj połączenie ruchów nóg wraz z wypychaniem wody ramionami. Aby zacząć pływać tym stylem należy być wprawionym w innych np. kraul, na plecach a także żabką. Z pewnością jest on przeznaczony dla osób o większej sile, skoordynowanych ruchach a także umiejętnością falowania w wodzie.
Bez względu na styl na który się zdecydujemy możemy tak naprawdę wpłynąć na wymienione ogólne czynniki. Z pewnością przyczynimy się do tego, że będziemy mogli poprawić sen a także apetyt – tym razem zamiast decydować się na ,,jedzenie śmieciowych produktów” postawimy na te z dużą dawką wartości odżywczych. Nasz organizm będzie się sam domagał tego aby zapewnić mu prawidłową liczbę białka lub węglowodanów.
Kolejna korzyść z pływania to na pewno prawidłowe utrzymanie wagi ciała. Można się śmiało przyczynić do tego, że nasza waga będzie prawidłowa a tłuszczyk na niej nie będzie się pojawiać.
Pływając można w zdecydowany sposób przyczynić się do tego, że zachowa się właściwą masę kostną a co za tym idzie oczywiście, że zmniejszenie występowania osteoporozy, która odpowiada za kruchość kości będącą wysoką na złamania.
Korzyść, którą należy zaliczyć do pływania jest z pewnością fakt, że może rozładowywać napięcia psychiczne i złość. Pływając można się przyczyniać do tego, że poziom endorfin zostanie niesamowicie podniesiony.