Kajakarstwo górskie – pokonywanie rwących rzek
Kajakarstwo górskie to dyscyplina sportowa polegająca na pływaniu kajakiem po rwących, górskich rzekach lub ciekach wodnych posiadających podobny charakter. Wśród konkurencji kajakarstwa znajdują się: zjazd, slalom, river running, creeking i freestyle. Dwie pierwsze z nich należą do nurtu wyczynowego, w którym pływa się głównie po specjalnie wybudowanych torach i wynik mierzy za pomocą czasu i punktów, dwa kolejne do nurtu turystycznego, czyli traktowanie pływania kajakami jako przyjemności i okazji do wypoczynku. Trzeci wiąże się z wykonywaniem akrobacji.
Kajakarstwo górskie jest dyscypliną olimpijską. Na igrzyskach zadebiutowało w 1972 roku, a od 1992 roku regularnie znajduje się w programie tego najważniejszego na świecie sportowego wydarzenia. To bardzo widowiskowy sport, bardzo chętnie oglądany przez widzów na całym globie.
Podstawowe wyposażenie kajakarza górskiego składa się z kajaka, wiosła, suchego kombinezonu lub pianki, kasku, kamizelki ratunkowej oraz fartucha, który zapobiega wlewaniu się wody do środka kajaka.
Konkurencje kajakarstwa górskiego to:
-
zjazd – zawody na czas na określonej trasie bez bramek,
-
slalom – wyścig trasą wyznaczoną bramkami,
-
creeking – spływanie w wąskich strumieniach o bardzo dużym spadku,
-
river running – pływanie górskimi rzekami,
-
freestyle – konkurencja polegająca na wykonywaniu akrobacji, które są oceniane i punktowane przez sędziów.
Pokonanie górskiej rzeki lub sztucznego toru w jednoosobowym kajaku wymaga bardzo dużych umiejętności i sprawności fizycznej. Naukę tego sportu trzeba rozpocząć od opanowania kajaka, najpierw na wodzie stojącej, później na spokojnych wodach i z czasem zwiększać stopień trudności. Warto podjąć trud nauki, ponieważ nagrodą będą niezapomniane wspomnienia z samodzielnego pokonywania kajakiem dzikich, górskich rzek. To dyscyplina, w której wyładujemy nadmiar adrenaliny. Poznamy też wielu ciekawych, godnych zaufania ludzi, którzy mogą się stać naszymi przyjaciółmi na całe życie. Górskich rzek nie pokonuje się w samotności, a wspólna walka z żywiołem pozwoli nam poznać naszych kompanów z każdej strony i wzmocnić więź międzyludzką. Przed przepłynięciem odcinka rzeki należy się dokładnie zapoznać z przeszkodami, które będą do pokonania i zaplanować spływ tak, aby ominąć wszelkie niebezpieczeństwa. Dobrze jest wybrać odpowiedzialnego kierownika ekipy, który na bieżąco będzie podejmować decyzje dotyczące spływu. Taka osoba musi zrobić wszystko, by zapewnić wszystkim uczestnikom wyprawy maksymalne bezpieczeństwo.
Najlepsze warunki do uprawiania tego sportu w naszym kraju są na południu Polski – na rzekach Białka (Podhale), Kamienna (Sudety) i Dunajec (Pieniny). Wybudowano także specjalne tory ze sztucznym, rwącym nurtem i przeszkodami. Znaleźć je można w Krakowie, Drzewicy i Zabrzeżu. Naturalny tor do slalomu znajduje się na Kwisie w Leśnej na Dolnym Śląsku. Jeśli mieszkamy blisko centrum akademickiego, warto skierować swoje kroki właśnie tam, ponieważ wiele uczelni posiada własne szkoły uczące techniki pływania kajakiem.