Wakacje nad jeziorami

autumn-1021312_1280Po miesiącach ciężkiej pracy marzysz o urlopie, podczas którego będziesz mógł odpoczywać w cieniu drzew, żeglować, uprawiać sporty wodne w dobrym towarzystwie i w pięknym otoczeniu? Niekoniecznie musisz opuszczać granice naszego kraju w poszukiwaniu wakacyjnej przygody. Wspaniałym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wyjazd na Mazury, czyli do polskiej krainy tysiąca jezior. W dodatku będzie to prawdziwa ulga dla Twojego portfela, ponieważ przy dobrze zorganizowanej wyprawie nie narazisz się na zbyt wysokie koszty urlopu nad wodą.

Mazury to jeden z najpopularniejszych regionów, jeśli chodzi o wakacyjne destynacje Polaków. Przed zgiełkiem turystów uciekniesz, jeśli udasz się nie do największych kurortów, lecz do jednej z malowniczych mazurskich wsi, gdzie skorzystasz z bogatej oferty gospodarstw agroturystycznych. Oprócz odpoczynku nad wodą będziesz mógł skorzystać z możliwości poznania gospodarskiego życia, a Twoje dzieci na pewno ucieszy wiadomość, że będą mogły obejrzeć z bliska wiejskie zwierzęta i maszyny rolnicze.

Pojezierze Mazurskie obejmuje aż 2700 jezior, a na tym terenie znajdziesz także wiele innych, mniejszych akwenów wodnych, strumieni, rzek i kanałów. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona, a to ze względu na działanie lodowca kilkanaście tysięcy lat temu. Pojezierze porasta gęsty las, w którym można znaleźć grzyby i jagody, a na każdym kroku czeka na nas dzika przyroda. Nad samymi jeziorami – np. Mamrami czy Śniardwami oczywiście tak dziewiczo już nie będzie. W końcu to popularne cele mazurskich wycieczek. Czysta, ciepła woda powinna jednak zrekompensować wszystkie niedogodności.

Wybierając się nad jeziora warto pamiętać o zabraniu wielu rzeczy, które nie są może niezbędne do kąpieli w wodzie, jednak mogą znacząco ułatwić i uprzyjemnić wypoczynek lub zabezpieczyć przed niebezpieczeństwami. Podstawowa sprawa to wodoodporny krem do opalania, chroniący nas przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz środek przeciwko komarom i kleszczom, których nie brakuje nad jeziorami. Warto też mieć przy sobie apteczkę na wypadek stłuczenia czy zranienia o kamienie lub korzenie drzew. Podczas zabawy może się to zdarzyć każdemu z nas, a zwłaszcza żywiołowo biegającym dzieciom. Pamiętajmy też o telefonie, który w razie nieprzyjemnej sytuacji może uratować nam życie.

Do plecaka spakujmy też sprzęty uprzyjemniające pobyt nad wodą. Gdy lubisz długo wylegiwać się nad brzegiem jeziora, weź ze sobą materac lub matę samopompującą, dzięki czemu żaden kamień nie będzie Ci się wbijać w plecy, a relaks stanie się jeszcze milszy. Jeśli masz ochotę posłuchać muzyki, użyj telefonu lub odtwarzacza mp3, jednak pamiętaj, że obok Ciebie mogą wypoczywać ludzie, którzy marzą o wsłuchiwaniu się w szum fal i odgłosy lasu, zatem nie baw się w miejscowego didżeja, zagłuszającego nawet głośne rozmowy. Zamiast materaca możesz tez użyć leżaka lub większej ilości koców i ręczników.

Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów, ponieważ spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu, w promieniach palącego słońca możesz się bardzo szybko odwodnić. Jeśli kąpielisko na to zezwala i Twoi sąsiedzi nie mają nic przeciwko, możesz też rozpalić grill i przygotować smaczne i sycące potrawy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz