|

Sportowe ratownictwo wodne

Na pierwszy rzut oka dyscyplina ta ma bardzo dużo wspólnego ochroną osób pływających, a więc tradycyjnym ratownictwem, jakie znamy choćby z serialu „Słoneczny patrol”. Różnica polega jednak na tym, że to pierwsze ma charakter typowo sportowy i niewiele wspólnego z rzeczywistym ratowaniem życia i pełnieniem służby na kąpielisku, czym charakteryzuje się to drugie.

Sportowe ratownictwo wodne jest jednak bardzo rozbudowaną dyscypliną, która polega na sprawdzeniu wszechstronnych umiejętności, jakimi powinien wykazać się ratownik. Adrenalina walki o życie została jednak zastąpiona rywalizacją sportową i to na poziomie światowym. Sportowe ratownictwo wodne to dyscyplina międzynarodowa, która zyskuje coraz większą popularność.

Zawody w ratownictwie wodnym mogą być rozgrywane zarówno na basenie, jak i w naturalnych warunkach, czyli na plaży. W zależności od miejsca zmienia się sprzęt, jakim mogą posługiwać się zawodnicy, bowiem podobnie jak w przypadku ratowników pracujących na kąpieliskach podstawą rozgrywania zawodów jest umiejętność posługiwania się sprzętem ratowniczym, a same dyscypliny imitują akcję ratunkową podjętą na wodzie. Choć mogło by się wydawać, że jest to lekki sport, to oprócz doskonałej umiejętności pływania, wymaga jeszcze umiejętności posługiwania się sprzętem, a także pracy umysłowej, niekiedy zespołowej, szczególnie przy konkurencjach rozgrywanych na plaży.

Nie każdy dobry pływak może posiąść takie zdolności, co świadczy o poziomie trudności, ale i wyjątkowości tej dyscypliny. Jest to niewątpliwie jedna z przyczyn wciąż małej popularności sportowego ratownictwa wodnego. Ważne jest również to, że w przeciwieństwie do pływania, mniejsze znaczenie ma tu kondycja fizyczna, a większe umiejętności techniczne. Stąd też na uprawianie tego sportu często decydują się osoby, które dawniej uprawiały pływanie. Coraz częściej jednak sportowe ratownictwo wodne jako pierwszą dyscyplinę wybierają coraz młodsi sportowcy.

Geneza tego sportu w Polsce miała miejsce już w 1900 roku podczas zorganizowanych w Warszawie zawodów ratowników. Od tamtego czasu zawody w tej dyscyplinie rozgrywane są z mniejszą lub większą regularnością. W ostatnich kilkudziesięciu latach regularnie jednak odbywają się Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata, niekiedy nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Polska reprezentacja bierze w nich udział regularnie, z bardzo dobrymi rezultatami.

W ramach zawodów rozgrywanych jest kilkanaście konkurencji, które polegają na zdobyciu jak najlepszych rezultatów przez zawodników. Konkurencje polegają na wykazaniu umiejętności ratowania ludzi, takimi samymi technikami jak w trakcie kursu na ratownika, np. holowanie z użyciem pasa „węgorza”, nurkowanie po manekina, pływanie z przeszkodami, symulowana akcja ratownicza.

Ratownicy zawodnicy w czasie startów korzystają m.in. z płetw, pasa ratowniczego, liny – na basenie oraz deski ratowniczej, kajaka ratowniczego, łodzi morskich – na plaży. Sportowe ratownictwo wodne zostało włączone w poczet dyscyplin rozgrywanych w ramach Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – World Games.

Podobne wpisy