Jak bezpiecznie odpoczywać na wodą?

W tym roku postanowiłeś, że wybierzesz się nad morze ewentualnie nad jezioro. Z tego względu zdecyduj się na to, że odpowiednio się na to przygotujesz. Uświadom sobie to, że bezpieczeństwo w tym miejscu powinno stać na wysokim poziomie.

Bezpiecznie jest korzystać ze strzeżonych kąpielisk. To właśnie tylko tutaj opieka jest zapewniona przez wykwalifikowanego ratownika. W razie potrzeby on będzie w stanie podpłynąć do Ciebie i pomóc Ci gdy zajdzie taka konieczność. Zawsze przed wejściem do wody upewnij się co do flagi, która się w niej znajduję. Flaga czerwona w miejscu kąpieliska znaczyć będzie to, że jest zakaz lub wchodzenia do wody lub nie będzie można pływać. W przypadku flagi koloru białego musisz być w świadomości, że oznaczać ona będzie to iż można się pływać a Ty jako ,,pływak” masz zielone światło od ratownika.

Staraj się unikać skoków do wody. Jeśli jednak chcesz spróbować skoczyć to zdecyduj się na zrobienie tego w specjalnie przeznaczonych i pewnych miejscach. Nie ryzykuj i nie próbuj skakać na główkę. Przez swoją nieuwagę możesz doprowadzić do tego, że do końca życia będziesz musiał jeździć na wózku inwalidzkim.

Ostrożnie obserwuj pogodę. Nie decyduj się na to, że będziesz wchodzić do wody która nie będzie wyższa aniżeli 19 stopni Celcujsza. Oprócz tego nie wchodź do niej jeśli będzie niebezpieczna burza. Uderzenie pioruna może być zostać odczute nawet w zasięgu kilku kilometrów. Najwyższy poziom ostrożności postaraj się zachować nad morzem ponieważ ta woda jest słona i z tego względu ona może przewodzić jeszcze więcej elektryczności.

Nie wchodź do wody po wypiciu nawet jednego piwa. Jeśli jesteś po spożyciu alkoholu to nie próbuj udowadniać sobie, że przepłyniesz całe morze bałtyckie. Nawet takie ,,małe” piwko może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Pomyśl o tym aby nie wchodzić do wody kiedy jesteś po bardzo dużym posiłku lub całkowicie głodnym.

Opalaj się z głową. W jaki sposób musisz to zrozumieć? Przede wszystkim zdecyduj się na to, że przebywając na plaży postawisz na smarowanie się z filtrami z dużą ochroną przeciwsłoneczną. Oprócz tego staraj się na głowie mieć jakąś ochronę – w tym celu pomyśl o tym aby założyć jakąś chustę lub czapkę.

Nie przeceniaj swoich możliwości. Możesz być świetnym pływakiem ale tak naprawdę nie próbuj wypływać za daleko nad jezioro lub morze. Bądź ostrożny ponieważ woda ma ogromną siłę. Nie mając lądu nad sobą wystarczy, że się lekko zachłyśniesz i stracisz całkowitą kontrolę na sytuacją. Pływaj jedynie w wyznaczonych miejscach.

Zwróć szczególną uwagę na dokumenty, które zabierasz ze sobą na plażę. Nie decyduj się na to, że weźmiesz tam dowód osobistym, prawo jazdy i cały portfel, który ma kwotę 100zł. Zamiast tego pomyśl o tym aby te najbardziej cenne rzeczy zostawić domku hotelowym lub samochodzie. Unikniesz kradzieży a na pewno spłacanie czyjegoś długu nie będziesz należeć do najprzyjemniejszych rzeczy.

W wodzie staraj się uważać na skutery wodne i łódki. Na morzu lub jeziorze jako pływak jesteś praktycznie mało widoczny i to właśnie z tego powodu musisz uważać aby nie próbować robić jakiś żartów tym osobom, które obecnie płyną np. na skuterze. To może mieć niestety poważne konsekwencję.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz