Akweny otwarte
Akwen to nic innego jak pewne określone obszary wodne. Istnieje wiele typów podziałów akwenów- między innymi na akweny zamknięcie oraz akweny otwarte.
Co ciekawe, mimo że w prawie znajdują się przepisy odnoszące się do pojęcia akwenów otwartych, jednak nigdzie nie znajduje się jednoznaczna definicja, mówiąca co dokładnie uznaje się za akweny otwarte. Jednak już orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dostarczają kilku istotnych wskazówek. Uznaje się zatem za akweny otwarte te obszary wodne, do których wpływają, lub z których wypływają cieki wodne. Dominować tu będą więc elementy naturalne, choć istnieją również obszary sztuczne, które można swobodnie klasyfikować jako akweny otwarte.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na pewien ważny aspekt językowy. Na przykład określenie „akweny wodne otwarte” byłoby niepoprawne. Słowo akwen bowiem definiuje zbiornik wodny, zatem nie ma sensu- a wręcz jest to błąd- powtarzać przymiotnik „wodny”. W takim wypadku należałoby po prostu mówić „akweny otwarte”.
Na tego typu obszarach można podejmować różnego rodzaju sporty wodne. Najpopularniejszym jest pływanie. Warto podkreślić, że pływanie można tez uprawiać jako element wielobojów, na przykład triathlonu. Triathlon to kombinacja trzech elementów- pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Wprawdzie rozróżnia się kilka rodzajów tej odmiany wieloboju, jednak standard olimpijski zakłada 1500 metrów pływania, 40 kilometrów jazdy rowerem oraz bieg na dystansie 10 kilometrów. Warto też podkreślić, że pierwszy triathlon w historii odbywał się na znacznie krótszych dystansach- pływano na 500 jardów (niecałe pół kilometra), jazda rowerem na dystansie 5 mil (czyli niewiele ponad 8 kilometrów), a biegi- na 6 mil (prawie 10 kilometrów)
Samo pływanie może odbywać się na basenie, lecz równie dobrze można wykorzystać akweny otwarte. Podobnie jazda rowerem i bieg mogą odbywać się zarówno po trasie sztucznie utwardzonej, jak i naturalnej (choć przepisy dotyczące różnych odmian triathlonu mogą się nieco różnić w tej kwestii).
Akweny otwarte, szczególnie naturalne, świetnie nadają się do uprawiania sportów powierzchniowych- kajakarstwa, wioślarstwa, czy żeglarstwa. Warto jednocześnie podkreślić, że zupełnie inaczej będzie wyglądało uprawianie poszczególnych sportów w wersji pełnomorskiej, a zupełnie odmiennie- w wersji śródlądowej.
Wbrew pozorom, sporty wodne, wykorzystujące akweny otwarte nie ograniczają się czasowo tylko do ciepłych miesięcy letnich. Wprawdzie np. pływanie w mroźnym okresie zimowym zaliczane jest do sportów ekstremalnych, ale w niektórych przypadkach ciepła, słoneczna pogoda uniemożliwia uprawianie części z nich. Doskonałym przykładem jest tu kitesurfing, czy windsurfing, które wymagają dość silnego wiatru. Również żeglarstwo, zarówno śródlądowe, jak i morskie, wymaga wietrznej pogody. Z kolei wietrzność, zafalowanie, czy temperatura powietrza nie mają większego wpływu na inny sport wodny, czyli nurkowanie, które odbywa się pod powierzchnią wody. Tutaj najistotniejszymi cechami jest bowiem przejrzystość wody oraz występowanie fauny i flory.
Jak widać akweny otwarte to doskonałe miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych.